KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Pastell+ 5133565
*
nr 513 3565
Pastell+
Gouache, Wiberg, Hus
Utrop:
100 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 mars 2008
kl 17:34:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/3 19:04:02
1
200 kr
10/3 17:29:28
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Lis Husberg (f. 1920)
Keramiker och konstnär. Verksam vid Rörstrand 1943-1945 samt 1948-1949. Husberg arbetade främst med föremål i lergods och fajans.
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita gouache hus pastell täckfärg vattenfärg wiberg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:32
-
6399 Akvarell
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:10
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:57
-
6529 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 19:13
-
6570 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 20:43
-
6382 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 20:04
*
Pastell+
nr 513 3565
Pastell+
Gouache, Wiberg, Hus
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 mars 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 9/3 19:04:02 | 1 | 200 kr |
| 10/3 17:29:28 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lis Husberg (f. 1920)
Keramiker och konstnär. Verksam vid Rörstrand 1943-1945 samt 1948-1949. Husberg arbetade främst med föremål i lergods och fajans.
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Keramiker och konstnär. Verksam vid Rörstrand 1943-1945 samt 1948-1949. Husberg arbetade främst med föremål i lergods och fajans.
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita gouache hus pastell täckfärg vattenfärg wiberg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:32 -
6399 Akvarell
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:10 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:57
-
6529 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 19:13 -
6570 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 20:43 -
6382 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 20:04



